Ulaş Kurugüllü

 

            1979 yılında opera sanatçısı bir baba ve müzik öğretmeni bir annenin oğlu olarak İstanbul, Üsküdar'da dünyaya geldi. Keman eğitimine 7 yaşında Nuri İyicil ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda başladı.
            Henüz konservatuvarı yeni kazanmış, keman eğitimine başlamasının 2. senesi İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde G. Puccini'nin Gianni Schicci eserinde Gherardino rolünde çocuk solist olarak görev aldı.
            Çeşitli fırsatlarda Aleksander Samoylenko ve Lukas David ile çalışma fırsatı buldu. Keman eğitiminin yanı sıra "kompozisyon" bölümünde de eğitimini sürdürdü. Volkan Barut ile "armoni", "kompozisyon ve analiz", Babür Tongur ile "kontrpuan", Hatice Mertcan ile "piyano", Nuri İyicil ile "orkestra repertuarı ve deşifraj",Seher Tanrıyar ile "oda müziği" çalıştı. Konservatuvar haricinde Elisabetta di Stefano ile "korepetisyon",Orhan Şallıel, Serdar Yalçın ve Antonio Pirolli ile "orkestra şefliği" çalışma fırsatı buldu.
            Oda müziği gruplarındaki çalışmalarının yanı sıra, başta üç yıl sürdürmüş olduğu TRT Radyo Tango Orkestrası ve Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası'ndaki görevi olmak üzere Metropol Senfoni Orkestrası ve Şişli Senfoni Orkestrası'nda da çalışma fırsatı bulmuştur.
            Bir süre Yeditepe Üniversitesi Oda Orkestrası'nda "yönetim kadrosunda" ve "konzermeister yardımcılığı" görevini sürdürmüş ve TangoİST Quartet grubundaki müzisyenlik çalışmalarının yanı sıra, Sabancı Üniversitesi'nde “Neşeli Günler” kumpanyasının "çalıştırıcı koçluğu" görevi yapmıştır. 
            İstanbul Devlet Opera ve Balesi bünyesinde ocak 2009 itibariyle I.D.O.B Gençlik Oda Orkestrası adı altında bir orkestra kurulmasına vesile olmuş, 11 Mart 2009 tarihindeki konserinde orkestra şefi olarak sahne almıştır. 2008-2009 sezonunda Istanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konulan Menotti “Telefon” / Poulenc “İnsan Sesi” operalarında "müzik direktörü yardımcısı" olarak görevlendirilmiş, 20 mayıs 2009 tarihindeki Telefon/İnsan Sesi temsilinde "orkestra şefi" olarak görev almıştır. Antalya Devlet Senfoni Orkestrası tarafından düzenlenen 22 ocak 2010 ve 11 Şubat 2011 tarihlerinde Genç Kuşak Şefleri konserlerinde Verdi "La Forza Del Destino" ve Rossini “Sevil Berberi” Üvertürlerini, 18 Mart 2011 tarihinde Boğaziçi Oda Orkestrası'nın Bahar Konseri'ni, 15 Nisan 2012 tarihinde Ankara, Başkent Oda Orkestrası'nın Bahar Konseri'ni yönetmiştir.
            Şubat 2010 ve Şubat 2011 tarihlerinde Antalya Filarmoni Derneği'nin Antalya'da düzenlediği Orkestra Şefliği Kurslarında Orhan Şallıel ile, Ağustos 2010 ve Ağustos 2011 tarihlerinde Accademia Musicale Chigiana'nın İtalya'nın Siena kentinde düzenlediği Orchestral Conductor Master Class'a katılarak Gianluigi Gelmetti ile, Mart 2011 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi MIAM'ın düzenlediği orkestrasyon kursunda Ertuğrul Sevsay ile, Mayıs ayında ise orkestra şefliği kursunda kısa bir süre de olsa Sascha Goetzel ile çalışma fırsatı bulmuştur.
            Kasım 2012'de "Ferit Tüzün Ulusal Orkestra Şefliği Yarışması"nda dereceye girerek, 29 Kasım 2012 tarihinde Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nın "Ferit Tüzün'ü Anma Konseri"nde orkestra şefi olarak sahneye çıkmıştır.

            Andante Dergisi'nin Ocak 2013 sayısında, Şefik Kahramankaptan'ın yazısında, "Ferit Tüzün Ulusal Orkestra Şefliği Yarışması konu edilerek, dereceye giren orkestra şeflerinin ropörtajları yayınlanmıştır.

            2013 Mart ayında TC. Kültür Bakanlığı'nın "Çin'de Türk Kültür Yılı" etkinlikleri kapsamında Açılış ve Gala Gecesi'nin creative ekibinde "Müzik Direktörü Asistanı" ve bazı müzik parçalarında "Aranjör/Orkestratör" ve "Besteci" olarak, 2014 Haziran ayında TC. Cumhurbaşkanlığı Bodrum Türk Konseyi Zirvesi Açılış Seremonisi'nde creative ekip dahilinde "Müzik Direktörü Asistanı" ve bazı müzik parçalarında "Aranjör/Orkestratör" olarak görev almıştır. Yine 2014 Haziran ayında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Bölümü öğretim üyesi Cenk Bıyık'ın sahneye koyduğu "Hayal'Opera" isimli gösteride koro ve solistleri çalıştırmış, 13-14 Haziran tarihlerinde orkestra şefi olarak görev almıştır.

            2010 yılında vizyona giren “Ağır Abi” ile “Kaledeki Yalnızlık” sinema filmlerinde film müziği bestecisi ve aranjörü olarak ekip içerisinde görev almış, "Çalı Kuşu", "Tatlı Küçük Yalancılar" televizyon dizisi ve Kasım 2013 gösterim tarihli "Tamam mıyız?" sinema filminde yaylı düzenleme ve orkestrasyon yaparak katkıda bulunmuştur. 2014 Eylül ayında, müziklerinin Prag Filarmoni Orkestrası tarafından Prag'da kaydedilmiş olan "Kaderimin Yazıldığı Gün" ve 2015 Eylül ayında müziklerinin yine Prag'da, Prag Filarmoni Orkestrası tarafından kaydedilen "Muhteşem Yüzyıl Kösem" isimli televizyon dizisinin senfonik aranje ve orkestrasyon çalışmalarını gerçekleştirmiştir.

            2008 tarihinden itibaren Beyhan Murphy'nin koreografisini yaptığı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi'ne bağlı MDTist eseri olan "Güldestan" isimli modern dans tiyatrosu eserinde, orkestrada solo keman olarak görev almış, çeşitli yurtdışı turnelerinde de ülkemizi gururla temsil etme fırsatı bulmuştur. 2013-2014 ve 2014-2015 sezonunda  koreografisi Michael Popper'a ait, "Alice Yıldızlar Altında" isimli eserin creative ekibinde yer alarak, temsillerde sahne üstü müzisyen/performansçı olarak görev almıştır.  

            2013-2014 ve 2014-2015 sezonlarında, Istanbul Devlet Opera ve Balesi'nin "Kitap Aşkına!" isimli çocuk müzikalinde, eserin yeniden düzenleme ve orkestrasyonunu gerçekleştirip, temsillerde orkestra şefliği görevini yapmıştır.

            Halen 1999 yılından bu yana Istanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası'nda "orkestra sanatçısı" olarak görev almakta, "orkestra şefliği" ve "film müziği besteciliği" konusundaki eğitim, araştırma ve çalışmalarının yanı sıra, çeşitli oda müziği gruplarıyla konser, oda müziği ve yer yer solo stüdyo kayıt çalışmalarında görev almakta, çeşitli proje ve konserlerde besteci, aranjör ve orkestra şefi olarak da görev almaya devam etmekte; 2016-2017 sanat sezonunda, Samsun Devlet Opera ve Balesi'nde rejisör Şebnem Özsaran tarafından sahneye konulacak olan, Cemal Reşit Rey'in "Deli Dolu" isimli müzikalinde, orkestra şefi Aytuğ Ülgen ile birlikte orkestra şefi olarak görev almaya hazırlanmakta, ayrıca eserin sağlıklı sahnelenebilmesi için gerekli notasyon, aranje ve orkestrasyon çalışmalarını Aytuğ Ülgen ile birlikte yürütmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şu ana dek katkı sağlamış olduğu performans grup/orkestralar:

 

orkestralar:

   Levent Kırca Tiyatrosu 1997-1999

   TRT Radyo Tango Orkestrası 2000-2002

   CRR Senfoni Orkestrası 2000-2003

   Yeditepe Oda Orkestrası 2003-2005

   Metropol Senfoni Orkestrası 2002-2005

   Istanbul Symphonic Project 2005-

   Teoman Paramparça Senfoni 2009

   MFÖ Senfoni 2011-2014

   Istanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası 1999-

 

gruplar:

   Betül Pulatkan

   Kaan Yalçın

   Ferhat Göçer

   Tibet Ağırtan

   Ferhat Göçer-Hüsnü Şenlendirici Atv Sarı-Sıcak 2009

   Demet Sağıroğlu

   Özlem Tekin

   Yaşar Kurt

   Murat Evgin

   Güvenç Dağüstün

   

 

 

Şu ana dek katkı sağlamış olduğu kayıtlar:

 

albüm:

   Tanju Eren "40"

   Ata Demirer "exit"

   Uğur Kırık

   Saki Çimen "Rastgele"

   Ayşe Saran

   Koz

   Gülay

   Mehmet Fırıl "Tatufly"

   Üst Kattakiler "Üç Deniz Ötesi"

 

 

albüm/dvd:

   Timur Selçuk Emel Sayın

   Şebnem Ferah Istanbul Konseri

   Mevlana Etnosenfonik Buluşma

 

dizi:

   Avrupa Yakası

   Nefes

   Elveda Rumeli

   Balkan Düğünü

   Bu Kalp Seni Unutur mu?

   Aşk-ı Memnu

   Hanımın Çiftliği

   Filinta

   Çalıkuşu

   Tatlı Küçük Yalancılar

 

belgesel:

   Altın Kanatlar

 

sinema filmi:

   Abdulhamit Düşerken

   Umut

   Neşeli Hayat

   Tamam mıyız? 

 

reklam jingle:

   Eti Çezzo

   Filli Boya

   Terem Yağ

   Airwic Oda Parfümü

   IKSV Film Festivali